Географско положение,граници и големина.Бряг и брегова линия
Балканският полуостров е част от Южна Европа, която включва три¬те големи полуострова – Пиринейски, Апенински и Балкански. Той е раз¬положен в близост до континента Азия – от него го отделят Черно море, Мраморно море, протоците Босфора и Дарданелите и Бяло (Егейско) море.
В близост до Балканския полуостров е и континентът Африка. На Балканския полуостров са разположени изцяло европейските страни България, Гърция, Македония, Албания и Босна и Херцеговина, преобладаващата част от Югославия, по-голямата част от Република Хърватска, голяма част от Словения. Малки части от територията на полуострова заемат в североизточната част Румъния (Северна Добруджа), в югоизточната – Турция (Източна Тракия), и в най-западните части – Италия (района на гр. Триест).Името си Балканският полуостров е получил поради преобладаващия си планински релеф от турското име на Стара планина – Балкан, което означава планина. Като синоним на Балкански полуостров се използва „Балкани“.
В северната си част той има ширина от 1280 км между Триесткия залив на Адриатическо море и делтата на река Дунав в Черно море. Това му придава клинообразна форма. От север на юг най-голямото му разстояние между пролома Железни врата и нос Матапан в полуостров Пелопонес е 930 км.
Географски към Балканския полуостров се отнасят и множеството острови около него, особено по западното, южното и част от източното крайбрежие. Общата площ на полуострова е 505 578 км2, от които 21 500 км2 или 4,25 % са островите. Той заема трето място по площ сред полуостровите в континента Европа след Скандинавския и Пиринейския полуостров.