добре дошли в моя уеб сайт
geografiqiikonomina.alle.bg

Природа на Балканския полуостров

Природа на Балканския полуостров

Голямата част от територията е покрита с планински вериги, работещи от северозапад към югоизток. Основните вериги са Стара планина, тече от брега на Черно море в България до границата си със Сърбия, Родопите в Южна България и Северна Гърция, Динарските Алпи в Босна и Херцеговина, Хърватия и Черна гора, ДАБ масив, който се разпространява от Албания в Македония, както и обхвата Пинд, простиращи се от Южна Албания в централна Гърция и Албанските Алпи. Най-високата планина в района е Рила в България, с Мусала 2925 m, Mount Olympus в Гърция, на трона на Зевс, който е вторият най-2917 m и Вихрен в България в момента е третото по 2914 m. Карстовият областта или ПОЛЙЕ е обща характеристика на ландшафта.

 

На Адриатическо и Егейско море климатът е средиземноморски, на брега на Черно море, климатът е влажен субтропичен и океански и вътрешноводния е умерено-континентален. В северната част на полуострова и по планините, зимите са мразовити и заснежени, а летата са горещи и сухи. В южната част зимите са по-меки. The умереноконтинентален климат преобладава в Босна и Херцеговина, Северна Хърватия, България, Косово, Македония, Черна гора, северната, вътрешността на Албания, Румъния и Сърбия, а на други, по-малко общи климат на влажен субтропичен и океански климат, са видян на Черноморското крайбрежие на България и Турция на; и средиземноморския климат се вижда на брега на Албания, крайбрежието на Хърватия, Гърция, Южна Черна гора и Егейско крайбрежие на Турция.


Природа на Балканския полуостров

През вековете много гори са изсечени и заменени с Буш. В южната част и по крайбрежието има вечно зелена растителност. Inland има гори, характерни за Централна Европа (дъб и бук, и в планините, смърч, ела и бор). Граница на гората в планината се намира в разгара на 1800-2300 м. Пейзажът осигурява местообитание за редица ендемични видове, включително изключително изобилие насекоми и влечуги, които служат за храна на най-различни хищни птици и редки лешояди.

 

Почвите са обикновено бедни, освен в равнините, където зони с естествена трева, плодородни почви и топло лято дават възможност за обработка на почвата. На други места, обработка на земята е предимно неуспешни заради планините, горещо лято и бедни почви, въпреки че някои култури, като маслини и грозде процъфтяват.Ресурси на енергия са оскъдни, с изключение на територията на Косово, където са разположени значителни въглища, олово, цинк, хром, сребърни находища.  Други залежи от въглища, особено в Румъния, България, Сърбия и Босна също съществуват. Лигнитни депозити са широко разпространени в Гърция. Petroleum е най-вече присъства в Румъния, въпреки че съществуват оскъдни запаси в Гърция, Сърбия и Албания. Газови находища са оскъдни. Водната енергия е в широка употреба, с над 1000 язовира. Често безмилостен Бора вятърът също се използват за производство на енергия.

 

Метални руди са по-обичайни, отколкото други суровини. Желязната руда е рядко, но в някои страни има значително количество мед, цинк, калай, хромит, манган, магнезит и боксит. Някои метали се изнасят.


В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.