Европа
Европа е един континент, който се състои от най-западния полуостров на Евразия. По принцип е разделена от Азия от водосбора разделя на Урал и Кавказ, на Урал, Каспийско и Черно море, и на Босфора воден път, свързващ Черно и Егейско море.
Европа граничи с Северния ледовит океан на север, към Атлантическия океан на запад, към Средиземно море на юг, и на Черно море и свързаните с него пътища на югоизток. И все пак границите на Европа-концепция, датираща от класическата античност-са произволни, тъй като основно физикогеографска Терминът "континент" също включва културни и политически елементи.
Европа е вторият световен-малката континент с площ, която обхваща около 10180000кв. км (3,93 милиона кв мили) или 2% от повърхността на Земята и около 6.8% от сушата. На Европа около 50 страни, Русия е най-големият по площ, така и за населението, като до 40% от континента (въпреки че страната има територия в Европа и Азия), а Ватикана е най-малката. Европа е третият по-най-гъсто населен континент след Азия и Африка, с население от 739-743000000 или около 11% от населението на света. Най-често използваната валута е еврото.
Европа, по-специално древна Гърция, е родно място на западната култура. Той играе доминираща роля в световните дела от 15-ти век насам, особено след началото на колониализма. Между 16-ти и 20-ти век, европейските народи, контролирани по различно време и Южна Америка, голяма част от Африка, Океания, и по-голямата част от Азия. Индустриалната революция, която започна във Великобритания в края на 18-ти век, е довела до радикална икономическа, културна и социална промяна в Западна Европа, и в крайна сметка на останалата част от света. Демографски растеж означава, че до 1900 г. делът на населението на света в Европа е 25%.
И двете световни войни до голяма степен са съсредоточени върху Европа, значително допринася за намаляване на Западноевропейския доминиране в световните дела от средата на 20-ти век, както в Съединените щати и Съветския съюз взе известност. По време на Студената война, Европа е разделена по протежение на Желязната завеса между НАТО на запад и на Варшавския договор, на изток. Европейската интеграция е довело до образуването на Съвета на Европа и Европейския съюз в Западна Европа, и двете от които са разширяване на изток от революциите от 1989 г. и разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Европейският съюз днес е нарастващото влияние върху неговата страни-членки. Много европейски страни са членки на Шенгенското пространство, което премахва граници и имиграцията, контрол измежду своите членове.